Základní informace

 

Tento druh chameleona žije na Arabském poloostrově v oblasti Jemen. Obývá horské a podhorské oblasti, v nadmořské výšce až 2200m.n.m.. Většinu svého času tráví v korunách stromů, keřů a různých plodin ve výšce 1- 4m, mláďata vyhledávají spíše nízké keře a travinu. Samci dosahují délky až 60cm, samice kolem 45cm (celkové délky s ocacem). Chameleon Jemenský je převážně hmyzožravec, rostlinná složka tvoří jen malou část jeho potravního přijmu. V teráriu se dá chovat i pár, za předpokladu dost velkého a členitého terária s možností výhřevného místa pro každého jedince a co nejmenší možností vizuálního kontaktu. Avšak chov jednotlivě je vždy lepší variantou. Jednotlivce lze chovat v teráriu o minimálních rozměrech 65x45x45 avšak platí zde čím více tím lépe, jedná se opravdu o minimální rozměry spíše pro "přežití". Já chovám samice v terárkách o rozměrech 75x55x50 a samce v 80x60x45 VxŠxH . V jednom teráriu nikdy nechováme dva samce. Jako každý chameleon, je i chameleon Jemenský spíše samotář a kontakt s ostaními jedinci nevyhledává mimo období páření. Chameleon Jemenský není nijak náročný na chov, proto je vhodný i pro začínající chovatele avšak chameleona si pořizujeme, až když jsme si 100% jisti, že mu dokážeme zajistit odpovídající péči. !!!!!!!Můj postoj k chovu chameleonů je takový, že se jedná o samotářské terarijní zvíře, tzn. v nerušeném teráriu je mu nejlépe, tudíž nepraktikuju a ani nedoporučuji nějaké procházky po bytě na rameni, vycházky na záclonu atd....slunění v zhradní/balkónové či jiné voliéře je věc druhá a to více než doporučuji!!!!

 

Potrava

 

Chameleon je všežravec, ale upřednostňuje živočišnou složku, proto krmíme nejrůznějším krmným hmyzem přiměřené velikosti. Obvykle jsou to cvrčci, kteří se dají bez problémů koupit, či chovat doma (Návod na jednoduchý chov cvrčků je zde na stránkách v sekci článků), dále různé druhy švábů a nesmírnou pochoutkou pro chamíky jsou sarančata. V létě je možné nachytat (nasmýkat) běžný hmyz jako mouchy, kobylky a podobně. Smykaný hmyz přebereme, aby se tam neobjevil některý bodavý hmyz a pak můžem tuhle nutriční pochoutku nabídnout chamíkovi.  Dospělému chameleonovi je možné čas od času podat také myší holátko. Všechen hmyz je nutné obalovat ve vitamíno-minerálním přípravku. Já používám čistý vápník v podobě mletého vápence a směs Roboranu H a Plastinu 1:1. Hmyz obaluji na střídačku jeden den směs Rohoran + Plastin, druhý den čistý vápník........Rohoran jsou hlavně vitamíny a Plastin naopak dodává potřebné minerály a zvláště vápník, ten je vhodné březím samicím podávat ve zvýšebých dávkách pro kvalitní tvorbu vajec. Nedílnou součástí jídelníčku chameleona je i rostlinná složka, tudíž šťavnaté plody ovoce a některá zelenina. Avšak tvoří jen nepatrnou část jeho jídelníčku tzn. cca jednou týdně můžete dospělému chameleonovi nabídnou kousek pekingského zelí, jablka, hroznového vína, banánu, papriky, rajčata, melounu, pomeranče, mandarinky atd. Mám odzkoušené, že náš samec se vrhá po červeně zbarvených plodech, takže nikdy neodmítne meloun, rajče či červenou papriku a samice naopak neodolají čínskému salátu, ale u každého zvířete se to muže lišit a jedná se pouze o doplněk stravy.

Mladé chameleony krmíme každý den s jednodenním půstem týdně, dá se říci kolik toho dokážou sníst, tolik jim nabídneme. Je dobré mladé krmit dvakrát denně v menších dávkách, ale není podmínkou. Krmení v raném věku je velmi důležité, aby nebyl chamík zakrslý a pěkně rostl . Od věku cca 8-12 měsíců již krmíme v třídenním cyklu tzn. 3 dny krmíme a pak 1 den půst zase tři dny a den atd pořád dokola. Běžná krmmná dávka je u mě cca 8 cvrčků. A od plné dospělosti mužem chamíka krmit např. obden. Pro dospělého jedince není i týdenní půst problém a občas je to dobré k naprostému vyčištění střev. Ale prosím nezkoušejte jak dlouho chamík vydrží bez potravy.

Velice důležitý je i příjem tekutin. Terárko rosíme ručním postřikovačem denně a čerstvým mláďatům i 2x denně – mají zvýšení příjem tekutin. Rosíme jen terárko a okolí, kytky, větve, stěny atd. na samotného chamíka nestříkáme.  Chameleon olizuje kapky z kytek, větví atd. Není to žádný obyvatel tropické pralesa, v přírodě přijímá vodu prakticky jen v podobě rosy, takže nějaké vodopády a mlhovače bych zcela vypustil. Jediné o čem je možné uvažovat jsou nějaké tzv. kapátka - drippery (jednoduchý návod na výrobu kapátka).

 

Terárium a vybavení

 

Pro chov jednotlivce se uvádí minimální rozměry terárka ve velikosti zhruba 65x45x45 cm. (výška x délka x hloubka). Já mám, jak jsem již zmiňoval, samice v 75x55x50 a samce v 80x60x55. Z těchto rozměrů je jasné, že terárium je situované na výšku páč jsou to stromoví tvorové. Vyhříváme žárovkou - bodovkou (v mém případě klasický halogen patice GU10 20-35W) lze požít i bodové žárovky do běžného závitu E27 zakoupené v klasických elektro potřebách, je zbytečné vyhazovat peníze za "speciální" tepelnou žárovku s obrázkem zvířete na obalu, když se jedná o tu stejnou žárovku uvnitř a cenový rozdíl činí okolo 100kč. Teplotu pod zdrojem udržujeme až 38°C. V celémpoté musí v terárku být teplotní patra až do 25 stupnů na samotném dně terárka, aby si chamík mohl vybrat vhodnou teplotu. Žárovku nejlépe dáme nad terárko aby se chamík nespálil, nebo jiným způsobem zabráníme možnosti kontaktu chamíka s rozpáleným světlem. Viz fotky terárek.

V noci by se teplota měla pohybovat kolem 22 stupňů. Chameleon zajisté potřebuje UV zdroj (UVA a UVB). Zejména bez UVB záření chameleon uhyne, nebo bude mít problémy kvůli nevratnému odvápnění kostí a s tím způsobené křivici. Samozřejmě dá se chovat i bez zdroje UV tzn. podávat vitamíny AD3 ve formě kapek což, ale podle mě, ale není nejlepší metoda zvláště pro začínajícího chovatele a proto se chamíkovi snažíme poskytnout kvalitní zdroj UV. V létě je výborné slunit chamíky na slunci např, na zahradě, balkonu či terase udělat voliéru z pletiva, zároveň však zabezpečit chamíkům i stín a rosení a věřte, že to je pro chameleona to nejlepší co mu mužem nabídnout. A když nemáme možnost mít stálou voliéru, najděte si vhodný keřík v okolí vašeho domova a můžete ho tam třeba na hoďku brát na „venčení“. Jinak jako zdroje UV v mém chovu již rok používám zářivky T5 od firmy Solar Raptor.  Dříve jsem používal kompaktní zářivky značky Sylvania, Replux, Lucky Reptile, Arcadia, Repti Glo i výbojku Solar Raptor 70W flood a s žádnou verzí jsem neměl jsem problémy. Každý zdroj má jiné specefika co se týče výměny a vzdálenosti od zvířete. Zářivky cca 20cm, kompakty 10cm, výbojky cca 50cm. Záleží na prostorách a řešení terária a finančních možnostech. Některé kompakty musíte umístit vodorovně (což je podle mě lepší) a některé normálně svisle, některé kompakty potřebují redukci, některé mají klasický závit E27, záleží na vás, co si vyberete. Zajisté můžete použít i výbojky, ale je třeba brát v úvahu vzdálenost na kterou se zvíře k tomuto zdroji nesmí přiblížit a hlavně spotřebu el. energie. Využívám zářivky pro skvělou plochu svícení a tím pádem pokrytí velkého prostoru UV zářením a jsem s nimi nadmíru spokojen Výrobce nabízí celou řadu délek takže lze vybrat i do malého až obřího terária :-). Celé terárko pak dosvítíme bílou neutrální zářivkovou trubicí (teplota chromatičnosti ideální 4500 - 6500K nahrazuje denní světlo, já používám 5000K podle mě vystihuje přibližně podmínky výskytu chamíka, 6500K odpovídá horskému odpolednímu přímému slunci.....Chameleonovi se snažíme terárium co nejvíce přizpůsobit přirozenému prostředí, proto je dobré do terária umístit dostatek větví (např. výborná je kroucená "okrasná" vrba, vyvarujeme se jen dřevinám pouštějící silice, jehličnany atd....) silné tak, aby je bez problémů obejmul větve by měly růst s chamíkem (mládě neobejme to co dospělý jedinec), poté nějaké rostliny ibišek, fikus benjamin, různé voděnky např.scindapsus.....

 

Pozadí lze vyrobit jednoduše z polystyrenu, montážní pěny či jiných materiálů (Záleží na každého fantazii) na internetu lze nalézt spoustu inspirace. Jako podklad na dno terária je nejvhodnější použít rašelinu s pískem v poměru 2:1. Dohlédneme na to, aby bylo terárium dobře větrané a abychom tím zajistili cirkulaci vzduchu. Já používám ¾ stropu pletivo o rozměru ok 1x1cm viz foto. Vhodné je také použít i větrací pásek dole na přední straně pod dvířky, aby lépe cirkuloval vzduch. Mé terária mají značnou mezeru mezi skly šoupacích dveří takže, výměna vzduchu porbíhá i bez pásku pod dvířky.
Terárium je nejvhodnější umístit na klidné a pokud možno vyšší místo aby měl chameleon přehled nad celou místností.

 

Páření

 

Chameleoni dospívají okolo 8 měsíce života a rozmnožování chameleona Jemenského je v zajetí zcela běžné. Avšak je doporučeno připouštět až samice, které mají délku v těle aspoň 15cm. Je ovšem také možné, že budete čekat tak dlouho až samice vytvoří neoplodněnou snůšku, což je za prvé škoda a za druhé nese to sebou i určité riziko zadržení snůšky. Chemeleony za účelem páření přesuneme do společného terária. Samečci se páří vždy velmi ochotně (jak jinak že? :D je to u všech druhů stejný) a začnou se předvádět okamžitě, jakmile spatří samičku. Jestliže je samička svolná, nechá k sobě samce připustit, chová se klidně a není na samce agresivní je možné samici připusit. Chamící se spojí a to i několikrát denně. Sledujeme až samice nahodí gravidní zbarvení viz foto a odhání samce následuje oddělení do samostatného terária.

 

 

Po úspěšném spáření samici více krmíme, klidně 10 a více cvrčků a krmný hmyz obalujeme mimo klasického vitamíno-minerálního přípravku ještě navíc třeba 4 dny v týdnu v čistém vápníku v podobě kalciového prášku pro kvalitní tvorbu vajec. Březost trvá 20-30 dní. Samice rychle přibírá na váze a pár posledních dnů před snůškou samice přestane žrát, protože většinu tělní dutiny zabírají vejce. Poslední dny jsou obrysy vajec více než viditelné na bocích samice a to je pro nás impuls, že bude brzy snášet. Většinou je samice velmi nervózní a prolézá terárko nahoru dolů, snaží se hrabat v rozích terária atd.... jasný přkaz pro chovatele, že chce snášet. Já samice vždy přendám do připraveného kýble, kde je navlhčená, udusaná rašelina s pískem 2:1 a nahřátá na zhruba 26°C. Vrstva rašeliny by měla být alespoň 20 cm vysoká, aby samice mohla dostatečně vyhloubit jamku. Lze nechat samici snášet i přímo v teráriu, ale musí se zabezpečit výše popsané prostředí pro snůšku (vrstva vlhkého, udusaného, substrátu přiměřenou teplotou) Samici přemístím do kýble, přikryju a nechám jí v klidu. Většinou druhý den již čeká nahoře na vyzvednutí, má znatelně vyhublé břicho a hlínu i na přilbě, protože si s přilbou pomáhá při hrabání a zahrabávání. Po vykladení !!!!Samici ihned poskytneme vodu!!!! páč je velmi vyčerpaná a můžem zkusit nabídnout potravu. Vajíčka opatrně vyhrabu ze substrátu, spočítám (počet je většinou kolem 30-50 vajec, záleží na věku a zdraví a kvalitě jedinců) a vložím do krabičky s vlhkým vermikulitem do inkubátoru.

Postup na výrobu inkubátoru je zde v sekci článků. Vejce je důležité odebrat s největší opatrností bez velkých změn polohy přenést do inkubátoru, kde je potřeba snůšku inkubovat při teplotě 26-29 stupňů přes den a nejlépe s nočním poklesem na 24 stupňů Celsia po dobu 180 – 210 dnů při vlhkosti okolo 60-70%.  Bez noční poklesu a konstantní teplotě se chameleonci líhnou rychleji avšak na úkor kvality, velikosti a zdraví jedinců. Pokud nemůžem zajistit noční pokles je také vhodná kolísavá teplota od 24-30 stupnů.

Mláďata po narození měří celkově s ocáskem 5,5-7 cm a většinou již hezky dokazují svojí funkci barvoměny. Samčí ostruhy jsou patrné hned po vylíhnutí.
Samička je v ideálním případě připravena k novému páření po dvou měsících po kladení. Já však samici připouštím až po třech měsících. Berte v úvahu, že každá snůška krátí už tak krátký život samici, které se dožívají pouze 2-3let. Ale na druhou stranu zbtečně nepromarnit vhodnou dobu na zabřeznutí, a následného vytvoření neoplozené snůšky.

 

Doufáme, že Vám tento článek přinesl užitečné informace. vaše Případné dotazy se pokusíme zodpovědět.

Více obrázků chameleonů, terárka a odchovů v sekci "fotogalerie".

Sledujte naše odchovy a v případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.