Leguánek obojkový - Crotaphytus Collaris

V lednu 2013 jsem si od chovatele v Mostu odkoupil trio těchto leguánků. Po krátké cca 1,5roční zkušenosti s hady - krajty královské jsem si řekl že toto už nikdy nechci, přes den je terárko "prázdné" a v noci, kdy bych teprve mohl pozorovat akivitu zvířat už spím. O náladovosti krajt při krmení, kdy např 2-3 měsíce nežerou, nebo se jim myš nezdá....atd....no prostě hady už ne. A tak padla volba na naprostý opak a to akční denní pouštní ještěry, což byl můj dlouhodobej sem. Tarárko po krajtách se přestavělo a nyní můžu konečně pozorovat opravdu akční zvířata.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leguánci nejsou nijak zvláště nároční na chov. Potřebují prostorné suché/pouštní terárium s úkryty z kamenů, kořenů..atd... Vhodné je vybudovat prostorové pozadí, které zvýší užitnou plochu terária a věřte, že leguánci využijou každý cm.

Já chovám trio 1.2 v teráriu 155x50x50, což je dle mě ideální pro takovou skupinu.

Vyhřívám dvěma halogenkama GU10 20W - pod výhřevným zdrojem dosahuje teplota až 45°C (dle aktuální veknovní teploty) nikdy však neklesne pod 35°C průměr 38-41°C. Dále je terárium dosvíceno linerání zářivkou T5 21W (90cm s denním spektrem T5) a druhou zářiovkou UVB Solar Raptor T5/21W. V celém prostoru se pak teplota pohybuje od 27 do 35°C, v noci pokles na pokojovku kolem 20°C.

Krmín běžně chovaným a smýkaným hmyzem + samozřejmě vitamínominerální přípravky. Při krmení jsou zvířata opravdu akční a nastane v terárium takový menší tornádo :-D. Obšas lze leguánkům podat rostlinou stravu jako doplněk. Denně měním vodu v misce, která díky vysokým teplotám rychle vysychá a podlehá zkáze. Zhruba každý třetí-čtvrtý den terárium porosím.

Pro odchov leguánků je důležité zimování v zimních měsících zhruba na 2-3 měsíce. K páření je lepší připouštět samice starší jak rok tedy v plné dospělosti. Leguánky je potřeba na zimování připravit postupně snižováním krmné dávky a současného vypínání světel a výhřevů v průběhu cca 2-3 týdnů. Stejně tak odzimování nesmí být šokové. Teplota při zimování by měla klesnou až k 10°C. Po úspěšném odzimování a páření, samice nahodí typické gravidní zbarevní - oranžové pruhy. Poté je potřeba připravit samicím místo na kladení, tedy nejlépe nějaký tmavý plastový box s otvorem ve víku jako vchod/vlez a vlhkým pískem či smíchaným substrátem s pískem, kam samice vejce vyklade. Samice může mít i několik snůžeš v jednom roce. Vajíčka poté inkubujeme při teplotě okolo 28-29°C a mláďata se vylíhnou okolo 60dní.

O mláďata se poté staráme obdobně jako o dospělá zvířata.

Chov tedy není nijak vyjmečný či náročný, a kdo chce aktivnější zvířata z pouštních oblastí je toto vhodná volba!

!!! Více foto ve fotogalerii!!!!